ساختمان هایی که طراحی نشده اند پول برق و گاز می خورند؟

ساختمان

ساختمان هایی که در مصرف انرژی راحت هستند:

  • ساختمان هایی که بدون طراحی ساخته می شوند
  • ساختمان هایی که نیمه طراحی می شوند(عایق نمی شوند).
  • ساختمان هایی که کامل طراحی می شوند(عایق می شوند)

ساختمان طراحی نشده

ساختمان هایی که بنا به هر دلیلی طراحی نمی شوند و تمام ساخت آن از طول عرض طراحی تا مواد و اجناس استفاده شده همه بر مبنای سلیقه ی شخصی بنا می شوند و هیچ نظارت مهندسی بر آن نمی شود تا در نهایت این ساختمان که به آن ساختمان چهل تیکه می گونید بنا می شود تا در ادامه ی حیات خود با مشکلات و اتفاقات پیش بینی نشده ایی دست و پنجه نرم می کند.

ساختمان
تخریب شدن ساختمان بر اثر استفاده از مصالح غیر استاندارد

در مقابل سیل و زلزله و بلایای طبیعی که به هیچ عنوان پایدار نخواهد بود در مقابل تغییرات فصول و آب و هوایی نمی تواند نیاز ساکن را برآورده کند در مقابل هزینه های انرژی مصرفی بهینه نیست و فقط با مصرف زیاد می توان عیوب آن را پوشانید. در مقابل عمر خود به دلیل نا هماهنگی در مصالح می تواند در طول سال های گذشته از عمر خود آسیب هایی به ساکنین خود برساند. و غم انگیزترین حالت این ماجرا زمانی رخ می دهد که به دلیل این بی سلیقگی ها جان انسان هایی در این بین گرفته شود.

تخریب ساختمان در اثر زلزله

ساختمان های نیمه طراحی شده

یک پله بالاتر زمانی است که یک ساختمان هم طراحی شده و هم طراحی نشده در این ساختمان شاید عیوب اولیه برای ساختن رفع شود اما به دلیل تفکراتی که اغلب بر مبنای خرج کردن کمتر سوار است عیوب خود را در مراحل بعدی نشان می دهد یعنی زمانی که ساختمانی ساخته می شود و زمان استفاده از آن ساختمان شروع می شود. در اینجا به دلیل همان کم خرج کردن و انجام ندادن کارهایی که باید در حین ساختن انجام می شد مشکلاتی پدید می آید مثل اینکه از شیشه دو جداره استفاده نکرده باشد سقف و دیواره های خود را عایق نکرده یاشد.از بتن و سیمان مرغوب استفاده نکرده باشد. مکان های دستشویی و حمام را جابه جا کرده باشد و…. این موارد هرکدام در زمانی خود را نشان می دهد مثلا در زمستان سرما از طریق شیشه ها و دیوارها وارد خانه می شود و ساکن را مجبور به افزایش و مصرف بیشتر گاز می کند تا این عیب رفع گردد. از مصالح مرغوب استفاده نشده تا ساختمان با کمترین لرزه ها و تکان ها شروع به ترک خوردن کند. مکان دستشویی و حمام و اتاق ها را بنا به دلیل اینکه خرج کمتری بکند جابه جا می کند که در بعضی اوقات ساکن قید خانه را به دلیل بو های نا مطبوع می زند.

ساختمان طراحی شده

ساختمان
ساختمان طراحی شده

در این ساختمان ها شما از هما ن ابتدا طبق نقشه مهندسی شروع می کنی و در بین راه تمامی جوانب را رعایت می کنی مثلا جایی که یک داکت هواکش می خواهد و در طراحی موجود است را انجام می دهی تا آن بوی نامطبوع در خانه از بین برود فاضلاب ها را می دانید از کجا باید عبور دهید تا بعدا مجبور به تخریب سازه نشوید. ستون ها و سقف ها طبق طراحی انجام شده که یا سبک و یا سنگین است اجرا می شود تا ساخت درب ها و شیشه گذاری و عایق کاری دیواره ها تو سط ورق یونالیت همه در طراحی دیده می شوند و در پایان ساخت و آغاز استفاده شما اطمینان دارید که با یک بار هزینه ککردن می توانید سالیان سال با کمترین هزینه های جاری در خانه خود ساکن شوید و لذت ببرید.

در پایان از محبت شما برای خواندن این مقاله سپاس گذارم و از شما می خواهم که با عایق کردن سقف و دیواره ها تا ۵۰ درصد از هزینه های جاری که در آینده رو به افزایش هستند را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *