آشنایی با صنعت سیمان و جایگاه اقتصادی آن

سیمان از مهم ترین مصالح ساختمانی

آشنایی با صنعت سیمان و جایگاه اقتصادی آن

سیمان یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است. این ماده استراتژیک از نظر اقتصادی نیز اهمیت زیادی داشته و قیمت آن می تواند تاثیر زیادی بر قیمت تمام شده ساختمان و سایر مصالح داشته باشد. ایران قبل از انقلاب یکی از واردکنندگان این ماده بوده است اما امروزه با توسعه این صنعت، جایگاه چهارم را در صادرات با نقاط مختلف جهان داشته است. سیمان تولید شده در ایران به کشور های مختلفی از جمله کشور های همسایه صادر می شود. کشور عراق یکی از بزرگترین وارد کنندگان این ماده از ایران می باشد. تولید این ماده مهم ساختمانی در نقاط مختلفی در ایران از جمله مشهد، خوزستان، اصفهان، تبریز و … انجام می شود. صنعت سیمان در ایران هم به صورت سهامی عام و هم به صورت سهامی خاص اداره می شود. تامین اجتماعی ، بانک ملی و … از جمله سهامداران هلدینگ های تولید کننده سیمان در ایران می باشند. قیمت این ماده پر مصرف به صورت دولتی اعلام می شود اما بازارهای آزاد نیز برای این ماده وجود دارد. به دلیل تعدد تولید کنندگان و حجم تولید مازاد و رقابت سنگینی که میان تولید کنندگان وجود دارد، در برخی مواقع برخی صنایع این ماده را به زیر قیمت دولتی نیز به بازار عرضه می کنند.

سیمان از مهم ترین مصالح ساختمانی
سیمان از مهم ترین مصالح ساختمانی

چالش حمل و نقل در صنعت سیمان

کلینکر سیمانترکیبی از خاک ها و مواد معدنی است که  با نسبت های مشخصی در کوره های دوار در دماهای بالا، با یکدیگر ترکیب می شوند. کلینکر های تولیدی با مواد مختلفی مخلوط و آسیاب شده و سیمان را در تیپ های مختلف نتیجه می دهند. ایران تکنولوژی تولید این ماده را بومی نموده و معادن غنی از مواد اولیه مرغوب را برای تولید این ماده دارا می باشد. با سرمایه گذاری های انجام شده، واحد های تولیدی قادرند ضمن تامین نیاز داخل حجم زیادی از این ماده را نیز صادر نمایند. هر تن صادرات سیمان به صورت کلینکر ۳۰ دلار و هر تن صادرات کلینکر ۱۸ دلار ارزآوری دارد. اما اصلی ترین چالش صادرات این ماده به کشور های متقاضی از جمله عراق و سوریه، بالا بودن هزینه حمل و نقل است. در صورتی که سیاست گذاری ها، حمایت ها و تسهیلات دولتی به نحوی برنامه ریزی شود که حمل و نقل هزینه کمتری را به واحد های تولیدی تحمیل نماید، صادرات این ماده تحول بزرگی را تجربه خواهد نمود.

کلینکر سیمان قبل از خردایش
کلینکر سیمان قبل از خردایش

مصرف بالای انرژی در صنعت سیمان

صنعت سیمان یکی از  صنایع پر مصرف انرژی است. کوره دوار برای چرخش و تامین دمای بالا، انواع فرایند های خردایش و … نیاز به مصرف انرژی بالایی دارند. همواره تحقیقات در این صنعت، به سمت معرفی روش ها و تجهیزاتی است که مصرف انرژی را در مراحل مختلف تولید کاهش دهند یا قادر باشند از هدر رفت انرژی ممانعت نمایند. بی شک میزان مصرف انرژی این صنعت، بر قیمت تمام شده آن تاثیر خواهد گذاشت. پس از افزایش قیمت انرژی به دنبال اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها، کاهش رونق صنعت ساخت و ساز، تکنولوژی قدیمی و مصرف بالای انرژی فرایند تولید و برخی دیگر از عوامل، این صنعت را با چالش های جدی مواجه نموده است به نحوی که اغلب واحد های تولیدی سیمان ضرر ده هستند.

کوره های دوار
کوره های دوار

بسیاری از واحد های تولیدی ابتکار عمل را در دست گرفته و سبد محصولات خود را گسترش داده اند. در اغلب این واحد های تولیدی محصولات جدید، محصولات با ارزش های افزوده بالاتر همچون سیمان های رنگی، پوزولانی و … هستند. برخی واحد های تولیدی که تعداد آن ها کمتر است به تولید سیمان های مدرن می پردازند که البته تولید آنان در ایران انبوه نیست و بسیار محدود انجام می شود. محصولات جدید که اغلب کامپوزیت های سیمانی با انواع تقویت کننده ها هستند خواص بی نظیر و کاربرد های منحصر به فردی دارند. برای مثال سیمان های شفاف، حاوی فیبر های شیشه می باشند که می توانند نور را از خود عبور دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *